Historia festiwalu

FilmFest to wydarzenie, które od 13 lat łączy uczniów klas medialnych oraz prawno-medialnych we wspólnych przygotowaniach do finałowej gali. W tym roku odbywa się jego XIII edycja, która najprawdopodobniej będzie miała nietypową wirtualną formę. Przez lata festiwal ten przyciągał nie tylko uczniów i nauczycieli naszego liceum, ale również osoby spoza szkolnej społeczności. Różnorodne tematy, niesamowite dekoracje i widowiskowa gala tworzyły niepowtarzalny klimat, który czynił FilmFest tak wyjątkowym.

• Finałowa gala X edycji festiwalu, 15.06.2018r.

Jednak jak doszło do tego, że coroczna gala stała się małą tradycją naszego liceum? Pomysłodawcą, a nawet można by rzec ojcem, festiwalu jest nauczyciel języka polskiego — pan Emilian Tomasz Franciszek Kowalcze. Bez jego ogromnego wkładu nie odbyłaby się ani pierwsza, ani zresztą żadna kolejna edycja. Nauczyciel poświęcił wiele godzin, aby wraz z uczniami zaplanować dokładny przebieg każdej tematycznej gali. Praca ta obejmowała nie tylko obejrzenie nadesłanych filmów, ale także przygotowanie pokazów mody, sesji fotograficznych, prezentacji, wystaw oraz muzyki. Pośród sędziów oceniających filmy przygotowywane przez młodzież znalazło się wiele znanych i szanowanych w świecie filmu osobistości, na przykład Andrzej Kawecki, Maciej Karwowski, Kaja Klimek oraz Andrzej Bukowiecki.

• Kawiarenka SFF XI, tematem przewodnim było kino gangsterskie, 7.06.2019r.

Trud włożony w tworzenie festiwalu doceniono szczególnie w 2015 roku, gdy mgr Emilian Tomasz Kowalcze został laureatem Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej za zorganizowanie VII edycji FilmFestu o tematyce kina retro. W kolejnych latach tematem festiwalu było również kino muzyczne, baśnie i kino fantasy, kino nowej przygody oraz kino gangsterskie. Natomiast zeszłoroczna XII edycja FilmFestu nie odbyła się z powodu pandemii, a jej tematem miała być „Sztuka na ekranie". Warto wspomnieć również o tym, że festiwal wspierany był przez wiele instytucji, takich jak Radio dla Ciebie, Dorożkarnia, Radio Kampus, a nawet Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy.

Mimo trudnej sytuacji na świecie liczymy więc na to, że historia tego wspaniałego wydarzenia nie zakończy się na tegorocznej edycji i przyniesie kolejnym rocznikom równie wiele radości.

• nz. mgr Emilian Tomasz Franciszek Kowalcze, twórca i ojciec filmfestu, podczas rozdania nagród FilmFest XI

• Na naszym festiwalu oprocz filmów uczestników, obejrzycie również ciekawe występy artystyczne naszych uczniów